Igår var en ovanlig dag. Jag spenderade en hel dag utan hundarna. Tänkte skriva utan hundar, men jag träffade ju faktiskt min kompis Elins hund Flash samt den lilla valpen Molly som hastigast. Det var nämligen möhippa för Elin som stod på agendan. För ja, livet består ju av annat än hundar (även om det är en rätt liten del).
Jag kan tycka att det är skönt att göra något utan hundarna ibland, man behöver ju det också. Det är väl samma sak som när det gäller barn samt partner, att det är nyttigt att få längta lite efter varandra. För mig känns det också kul att ibland få ta på sig någonting fint (går ju mest i funktionella kläder här ute på landet), träffa vänner, prata tjejsnack och bara festa till det lite.
Så gårdagens program innebar hinderbana, bygga fågelholk, skjuta med luftgevär, middag och bowling samt dans på krogen. En väldigt lyckad dag och kväll, och gissa vilka som var överlyckliga när matte kom hem! ❤
Idag gör vi inte många knop, fast jag och hundarna tog en långpromenad och njöt av stillheten på landet. Eftersom det är jakttider nu så går jag med koppel, för hundarnas säkerhet. Det är mulet idag, men regnar inte, tack och lov.
I veckan har vi en del att ta tag i. Arbetet med hundgården kommer att fortsätta, samt att vi ska jobba mer på projektet starta eget. Är ju en hel del saker som måste på plats.