Det var drag i helgen! I lördags åkte jag och Andreas ut med släden för att passa på medan snön ligger kvar. Vid vägen vi tänkte köra hängde dock en jakt pågår-skylt så vi fick ta en annan väg. Men dagen bjöd på kyla och sol, helt perfekt väder för att vara ute. Vi körde båda på släden vilket gjorde att det bitvis blev lite tungt för hundarna, och det märks att de är lite otränade efter våra veckor med is här nere. Jag provade en gammal sele, modell spårsele, på Amy och den satt faktiskt så att den inte låg mot hennes bandage. Eftersom hon är så pigg och sugen på att springa fick hon springa med i spannet med den selen, och ingen var gladare än Amy.
På söndagen fortsatte våra äventyr då vi styrde kurs mot Norrtälje för att köra tillsammans med Charlie och Nicole och deras huskies. Vädret var fortfarande strålande vackert, men det blev barmarksdrag eftersom snömängden på vägen vi skulle köra inte räckte till för släde. Andreas körde vagnen med Akira och Hiku och jag körde cykel med Amy och Chilly.
Det var en väg full av störningar; söndagsstrosande människor, hästgårdar, lösa hundar, skällande hundar och bilar… De flesta störningarna klarade de över förväntan och det gick även bättre än förväntat att hänga med de snabbare huskyspannen. Ibland stannade de och väntade in oss, men jag upplevde ändå att vi bara låg strax bakom.
Efter ungefär halva vägen stannade vi för att fika. Hundarna sattes på stakeout medan vi njöt av varm dryck och bullar. Det blev en rätt lång paus och sedan skulle vi ta en lite annan väg tillbaka.
Hundarna kämpade på så oerhört bra även om det märktes att de var trötta på slutet. Och inte undra på, för när vi kom tillbaka till parkeringen visade det sig att vi hade kört betydligt längre än vi brukar köra. Men det var en rolig upplevelse. Det känns som om vi nådde nya nivåer.
Dags för fika
Hundarna vilar på stake out
Chilly, Akira, Hiku och Amy på stake out, fotade av Charlie Lundgren
Hiku fotograferad av Charlie Lundgren
Akira fotad av Charlie Lundgren